HSE در کیمیا معادن سپاهان

فرآیند توليد کنسانتره

HSE و معنای آن

HSE  حرف اول كلمات Health ( بهداشت ) ، Safety ( ايمني ) و Environment ( محيط زيست ) است كه مسئولیت آن نظارت و اجرای کلیه امور مربوط به بهداشت كار ، صنعتي و محيط ، ايمني ، آتش نشاني و محيط زيست مي باشد.
واحد HSE شرکت کیمیا در چارت سازمانی زیر مجموعه مدیرمجتمع بوده و کارکنان این واحد 15 نفر متشکل از سرپرست، کارشناس، پزشک ، بهیار و مشاوران آتشنشانی و بهداشت حرفه ای می باشند.

پیگیری رعایت قوانین HSE توسط کارکنان ​​​​​​​

همکاری بازرسان اداره کار تعاون و رفاه امور اجتماعی ، واحد بهداشت حرفه ای مرکز بهداشت و سازمان محیط زیست، مستند نمودن آیین نامه ها و دستورالعمل های ایمنی مرتبط با فعالیت کارگاه و پیگیری در خصوص انطباق کارگاه با قوانین و مقررات مذکور، شناسایی خطر، ارزیابی ریسک و تهیه برنامه های اصلاحی، پیگیری برنامه های مربوط به اقدامات اصلاحی و بهبود شرایط ایمنی در کارگاه و نظارت بر اجرای آنها، ثبت آمار حوادث ناشی از کار، که منجر به آسیب دیدگی کارکنان یا حادثه ای که دارای تبعات مخاطره آمیز برای محیط زیست باشد.
نیاز سنجی، آموزش و سنجش اثر بخش آموزش های ایمنی کارکنان و همچنین انجام اقداماتی در زمینه فرهنگ سازی و اطلاع رسانی موضوعات مربوط به ایمنی، نیازسنجی، نظارت بر خرید، آموزش، تحویل و استفاده از وسایل حفاظت فردی و همچنین بازدید و معاینات وسایل مذکور جهت جایگزینی تجهیزات معیوب.

وظایف HSE 

شناسایی اعمال نا ایمنی به جهت ایراد تذکرات و تشویق و ایجاد انگیزه مناسب برای اعمال و رفتار ایمن در کارکنان.

واحد HSE برای اطمینان از سلامت جسمی و روحی پرسنل اقدام به معاینات قبل از استخدام و معاینات دوره ای می نماید مهمترین اهداف این معاینات به شرح زیر می باشد:

تشخیص زود رس بیماری ها و عوارض ناشی از کار
درمان به هنگام و جلو گیری از بیماری های شغلی
جلوگیری از انتقال و پخش بیماری های واگیر
پیشگیری از بروز بیماری های حرفه ای در افرادی که کار همانند دارند
بررسی اثرات عوامل زیان آور محیط کار بر روی کارگران
ارزشیابی روش های پیشگیری و ایمنی

بهداشت و سلامت کارکنان​​​​​​​

ایمنی و آتش نشانی​​​​​​​

واحد HSE برای پیشگیری از حوادث ، حفظ و ارتقاء ایمنی و سلامت کارکنان با تجهیز آنان به لباس های ایمنی ، برگزاری مانور های اطفاء حریق با همکاری آتشنشانی شهرستان ، همچنین تهیه  کپسول های آتش نشانی و کنترل ماهانه آنها و نیز آموزش استفاده از کپسول های آتش نشانی اقدام نموده است.

محیط زیست​​​​​​​

حفاظت از محیط زیست انسانی و طبیعی
نظارت بر منابع طبیعی به خصوص منابع طبیعی تجدید ناپذیر
ساخت و راه اندازی سیستم تصفیه فاضلاب
تهیه سیستم تصفیه پساب واحد تولید جهت استفاده مجدد در چرخه تولید
توسعه فضای سبز مجتمع

پدافند غیر عامل​​​​​​​

نظارت بر طراحی طرح توسعه سازمان
برگزاری کلاسهای بهداشت ایمنی برای کلیه پرسنل و شاغلین برای مواجهه با وقوع هر نوع حادثه ناایمن در خط تولید

نظام مديريت يکپارچه HSE با ايجاد بستر فرهنگي خلاق و نگرشي نو و سيستماتيک، به تبيين تأثير متقابل عوامل بهداشت، ايمني و محيط زيست پرداخته و از اين طريق نواقص، مخاطرات بالقوه،  حوادث و مشکلات را بطور نظام مند مورد ارزيابي قرار داده و روشهاي مبتني بر پيشگيري را ارائه ميدهد.